Arabský plnokrevník

 

Historie

Arabský plnokrevník (krátce arab) je velmi staré plemeno koní. Pochází zřejmě ze starověké Persie, odkud se dostal na Arabský poloostrov, kde byl chován a využíván v nezměněné podobě do 7. století.

Je nejušlechtilejším čistokrevně chovaným plemenem koní na světě, což dokládají zprávy už z doby 2500 let před naším letopočtem. Jeho původ není jistě známý, ale pravděpodobně pochází ze severní Afriky.

Vzhled:

Arab je menší kůň. Krátká hlava má prohnutý profil, mezi očima je lehce vyklenutá. Uši jsou pohyblivé, úhledné, oči velké, jasné, s inteligentním výrazem, malé hříbě se širokými nozdrami je pokryto sametově jemnou srstí. Srst,hříva a ohon jsou hedvábně jemné. Mimořádnou pohyblivost hlavy zaručuje zvláštní úhel, pod kterým je hlava připojená k hrdlu. krk je dlouhý, elegantně prohnutý, kohoutek spíše plochý. Na rozdíl od ostatních plemen má arab jen 17 párů žeber, 5 bederních a 16 ocasních obratlů ( ostatní plemena 18-6-18), proto má krátký hřbet, plochý kříž a vysoko nesený ocas. Štíhlé, dlouhé, suché nohy mají bezvadné klouby.

Využití:

Je možné s ním závodit, ale není vhodný na drezuru nebo skákání přes vysoké překážky, je schopný zúčastnit se soutěží v jakémkoli odvětví jezdeckého sportu. Vynikající je zejména na dálkové ježdění nebo vytrvalostní závody. Arabové se často také předvádějí na nejrůznějších přehlídkách, jak pod sedlem, tak z ruky. Nicméně jeho hlavním použitím je obvykle křížení s jinými plemeny. Jedním z výsledkůkřížení je Angloarab (a jeho různé typy), uznaný za samostatné plemeno.